VPN anlamı Nedir ve Kullanımı nasıldır?

Ülkemiz nihai zamanlarda epeyce mukassi dönemlerden geçmekte. Üzgünüm bu dönemde tek takım vaziyetler görevliler aracılığıyla internetin ve toplumsal basının kısıtlanması istikametinde yorumlanıyor. Bu benzeri vaziyetlerde üyeler ise görevliler aracılığıyla sunulan bu kısıtlamaları aşmak amaçlı VPN ismi verilen yazılımları kullanıyorlar.
VPN, Virtual Private Network başka bir deyişle Sanal Özel Ağ manasına gelmektedir. Bu uygulamaları kullanan vatandaşlar bizzat kendilerini adeta yabancı tek ülkeden giriyormuşçasına gösterebiliyorlar. Uygulamalar esasında kullanıcıların uzak ve yurt dışındaki tek sunucuya bağlanarak internete oradan girmelerini sağlıyorlar. Kullanıcıların bu bağlantı işlerini yapmaları gerekmiyor, uygulamalar bunu otomatik olarak gerçekleştiriyorlar. Peki VPN uygulamaları ne civarı güvenli?
Bir tek sürü VPN uygulaması şu anda kullanıcılara hizmet veriyor vaziyette fakat bu uygulamaların tek çoğunda güvenlik açıkları yer alıyor. Üyeler çoğunlukla bedava meydana gelen uygulamaları seçim ediyorlar ve bizzat kendilerini tamamıyla güvenliksiz bırakıyorlar.VPN, kullanıcıların ağlarını auta açmalarına ne sebeple oldu. Fiyatlı uygulamaların da tamamıyla emniyetli meydana geldiğini söyleyemeyiz ama diğerlerine yönelik ek olarak sıkı oldukları tek aşikardır. VPN hizmeti arayan üyeler, Opera adlı tarayıcının kullanım alanına sunduğu tamamıyla bedava ve kısıtlamasız uygulamayı indirerek kullanabilirler. Başka bedava uygulamalara yönelik bu uygulama VPN dışarısında yabancı özellikler de içeriyor.

Bir cevap yazın