İstanbul’daki Saldırıyı Gerçekleştiren Bombacının Gaziantep’teki Evi

İstanbul’daki bombalı saldırıyı gerçekleştiren Mehmet Öztürk’ün Gaziantep’teki evinde sessizlik hakimken, evin balkonunda yer alan Türk bayrağı dikkat çekti.

İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’nde, 4 şahsın öldüğü ve 39 şahsın yaralandığı pkk saldırısını gerçekleştiren ve patlamada parçalanarak ölen ‘canlı bomba’ Mehmet Öztürk’ün tutuklanan babası ve kardeşinin sorguları sürüyor. Komşuları, ‘canlı bomba’ 24 yaşlarındaki Mehmet Öztürk’ü hiç görmediklerini, olayın sonrasında babası Nahsen, kardeşleri Gökhan ve Y.Ö.’nün gözaltına alınmasıyla şoke olduklarını iletti.

BÖLGEDE MEYDANA GELDIĞI TELEFON SİNYALİNDEN SAPTANDI

İstanbul’da bir gün öncesinde intihar saldırısının sonrasında polisin yaptığı araştırmada, 2013 senesinde Gaziantep’teki evinden ayrılan ve ailesi ‘kayıp’ başvurusu yapınca IŞİD ile bağlantısı meydana geldiği değerlendirilen Mehmet Öztürk’ün bölgede yer aldığı telefon sinyalinden saptandı. Soruşturmayı bu yönde derinleştiren polis, hemen Mehmet Öztürk’ün, Gaziantep’te yaşayan babası Nahsen Öztürk’ten kıl, kan ve tükürük örnekleri aldı. DNA eşleştirmesi sonucu intihar saldırısını gerçekleştiren ‘canlı bomba’ teröristin Mehmet Öztürk meydana geldiği kesinleşti.

AİLE FERTLERİ GÖZALTINA ALINDI

Gaziantep’te başlatılan operasyonda, ‘canlı bomba’ Mehmet Öztürk’ün babası Nahsen, annesi Fatma, kardeşleri 22 yaşlarındaki Gökhan ve 18 yaşından ufak olan Y.Ö. gözaltına aldı. Sabah saatlerinde polis canlı bombanın annesi Fatma ile en ufak kardeşi Y.Ö.’yü özgür bıraktı. Fatma Öztürk ve oğlu Y., özgür kaldıktan ardından evlerine değil, bir yakınlarının yanına gitti. Açık Idadi’ye devam ettiği belirtilen Y.Ö.’nün bugün sınavının meydana geldiği kaydedildi.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında yer alan Nahsen Öztürk ve oğlu Gökhan’ın sorgusu devam ediyor.

KOMŞULARI ŞOKE OLDU

Merkez ilçe Şehitkamil’e bağlı İncesu Köyü nüfusuna kayıtlı olan fakat 20 yılı aşkın zaman öncesinde kent merkezine yerleşen Öztürk ailesi, 10 Ocak 2015 günü Özgürlük Mahallesi’ne taşındı.

AİLENİN HİÇ GÖRMEDİKLERİ OĞLU

Bir yılı aşkın süredir Öztürk ailesi ile benzer mahallede oturan komşuları ise polislerin gelmesi ve sonrasında ‘canlı bomba’ eylemini gerçekleştiren şahsın, bu ailenin hiç görmedikleri oğlu Mehmet Öztürk olduğunu öğrenince şoke oldu.

Komşuları, fabrika işçisi meydana geldiği belirtilen Nahsen Öztürk’ün kendilerine inşaatlarda kalıp ustalığı yapıp, demir bağladığını söylediğini, oğullarından hala kendisiyle beraber gözaltında olan Gökhan’ın pazarcılık yaptığını belirtti.

“CANLI BOMBA OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE ŞOKE OLDUK”

Kendi halinde ve sessiz olarak bildikleri Nahsen Öztürk’ün kimseyle iletişim kurmadığını anlatan komşuları, “Sadece yolda karşılaşınca selam verirdi. Onun ötesinde kimse ne olduğunu bilmiyor. 3 oğulları meydana geldiği, birinin İstanbul’da çalıştığını söyleniyordu. Onun İstiklal Caddesi’ndeki intihar saldırısını gerçekleştiren canlı bomba olduğunu öğrenince şoke olduk” dedi.

Mahalledeki bir komşuları ise İstanbul’da kundura imalatında çalıştığını söylediği ‘canlı bomba’ Mehmet Öztürk’ün bir ay öncesinde ailesini ziyaret edip birkaç saat kaldıktan ardından ayrıldığını, ailenin en ufak çocuğu Y.’nin de bir zaman onun yanında kaldığını ileri sürdü.

Komşuları babasıyla gözaltında olan ve pazarcılık yaptığı söylenen 22 yaşlarındaki Gökhan Öztürk’ün de kimseyle temasının olmadığını, sadece eve otomobiliyle gelip giderken gördüklerini anlattı.

EVİN BALKONUNDA BAYRAK

Öztürk ailesinin yaşadığı altında işyeri yer alan 3 katlı binanın 2. katındaki evlerinin balkonunda özensiz konulan bayrak dikkati çekti.
Komşuları hiçbir ziyaretçileri olmayan ailenin balkonundaki Türk bayrağının ise aylardır durduğunu belirtti.
HER SALDIRIDA GAZİANTEP BAĞLANTISI

IŞİD pkk örgütünün bugüne kadar yaptığı saldırıların büyük bölümünde Gaziantep bağlantısı ortaya çıktı. Henüz öncesinde gerçekleşen Diyarbakır mitingindeki saldırıyı yapan bombacı Gaziantep’te yakalanmış, Suruç bombacısının da yine saldırı öncesi kentte meydana geldiği belirlenmişti.

Ankara Gar Meydanı’nda verilen bilgide saldırıyı gerçekleştiren ‘canlı bomba’ iki teröristin Gaziantep’ten gittiği ortaya çıkmıştı. Polisin Ankara saldırısıyla ilgili olarak canlı bombaları bu kente götürdüğü için aradığı Halil İbrahim Durgun ise geçen yıl Kasım ayında polisin yaptığı operasyonda üzerindeki patlayıcıları infilak ettirerek yaşamını yitirmişti.

IŞİD ÜYELERİ GAZİANTEP’TE YAKALANMIŞTI

İstanbul’da bir siyasi parti ile bir gazete bürosuna bombalı saldırı hazırlığında olan IŞİD üyeleri de yine Gaziantep’te yakalanmıştı.

Gaziantep’te bugüne kadar IŞİD pkk örgütüne yönelik onlarca operasyon yapıldı ve birden fazla kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda bununla beraber birden fazla silah, patlayıcı, intihar yelekleri ile örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

Güvenlik güçlerince verilen bilgide operasyonlarda bununla beraber Suriye’ye yasa dışı yollarla geçerek IŞİD’e katılmak için kente gelen farklı ülke vatandaşı yüzlerce kişi de yakalanarak sınır dışı edildi. IŞİD’in kentte yaptığı tek saldırı ise geçen ocak ayında Suriyeli gazeteci 37 yaşlarındaki Naji El Jerf’in sokak ortasında tabancayla öldürülmesi oldu.