Washington Post: Putin, Obama’yı Suriye’de Bataklığa Sapladı

Washington, DC’nin en büyük ve en eski gazetesi Washington Post gazetesi, kaleme aldığı makalede “Putin’in, Obama’yı Suriye’de bataklığa sapladı’ğını belirtti.

Washington, DC’nin en büyük ve en eski gazetesi Washington Post gazetesinde Rusya’nın dış politikasını inceleme eden bir makale kaleme alındı. Makalede”Eylül ayında Rusya’nın Suriye’deki operasyonunu değerlendiren Başkan Barack Obama, bunun Moskova’nın Suriye’deki ‘bataklığa’ saplanışının başlangıcı olacağını tahmin etmişti” hatırlatması yapıldı.

“RUSYA, ORTA DOĞU’DAKİ KUVVETLI DEVLET POZİSYONUNA GERİ DÖNÜŞ YAPTI”

Washington Post gazetesi, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarda pekçok hedefe ulaştığını ve Ortadoğu’daki kuvvetli devlet pozisyonuna geri dönüş yaptığını yazdı.

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD yönetimini bir defa henüz beklenmedik bir anda köşeye sıkıştırdı. Bu defa, Suriye’den Rus birliklerini çekmeye ilişkili olarak ani açıklamasıyla” denilen makalede,”Eylül ayında Rusya’nın Suriye’deki operasyonunu değerlendiren Başkan Barack Obama, bunun Moskova’nın Suriye’deki ‘bataklığa’ saplanışının başlangıcı olacağını tahmin etmişti” hatırlatması yapıldı.

“PUTİN’İN BAŞARILARI ABD’NİN ÇIKARLARINA ZARAR VERDİ”

Putin’in pekçok hedefi gerçekleştirdiğini vurgulayan gazete, “Putin’in başarıları, ABD’nin çıkarlarına ve Obama’nın bölgedeki hedeflerine zarar verdi” ifadelerini kullandı.

“MOSKOVA’NIN EN BÜYÜK BAŞARISI, SURİYE’DEKİ SAVAŞIN GİDİŞATINI DEĞİŞTİRMESİ”

Rusya’nın en büyük başarısı olarak, Suriye’deki savaşın gidişatını değiştirmesini gösteren Washington Post’taki analize şöyle devam edildi: “Daha geniş planda Putin, Rusya’nın Ortadoğu’da tekrar kuvvetli bir pozisyona sahip olmasını sağlamayı başardı. ABD, ateşkesin ve müzakerelerin başlamasına yönelik arabuluculuk çabalarının gerçekleşmesi için Rusya’yı eşit ülke olarak kabul etmek durumunda kaldı. Bunun yanında Washington, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın iktidardan ayrılması konusundaki taleplerinden vazgeçme de dahil olmak üzere Putin’in sunduğu koşulları onaylamak zorunda kaldı.”

“BATAKLIĞA SAPLANAN TARAF RUSYA DEĞİL”

Makalenin sonunda bataklığa saplanan tarafın Rusya değil, Obama’nın kendisi meydana geldiği vurgulandı.

WASHINGTON POST NEDİR?

The Washington Post, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington, DC’nin en büyük ve en eski gazetesidir. Yayın dili İngilizce olan gazete, broadsheet formatında yayımlanmaktadır.

Gazete Stilson Hutchins aracılığıyla 1877 senesinde kurulmuştur. Sahibi The Washington Post Company’dir. The Washington Post özellikle Watergate skandalı sırasında ünlenmiştir.

Kaynak: Milliyet.

[ratings]