Satılık Google News Kayıtlı Haber Sitesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Haberler’e kayıtlı haber sitesi “bu fırsat kaçmaz”. Bu sloganı çok yerde görmüşsünüzdür. Ama almadan öncesinde sıkı durun. Google News (Haberler) sekmesine ekli siteler için yeni düzenlemeye gidecek. Buna göre Google News kayıtlı bir site artık hangi katagori için News Kayıtı yaptırmışsa yeni düzenlemeyle beraber geçmiş meydana geldiği haberlerde sadece alakalı katagorilerinde haberini çıkartabilecek.
Örnek vermek gerekirse; Google News’e Spor’dan kayıt yaptırmış bir site artık sadece Google News Sekmesinde spor haberlerini öne çıkarabilecek. Bu site geçmiş meydana geldiği diğer kategori haberleri News’te değil normal arama sonuçlarında çıkacak. Google böylece oluşan haksız rekabetin önüne geçmeye çalışacak.
Kullanıcıyı Yanıltan News Kayıtlı Siteler Risk Altında
Yeni çalışmaya göre sadece hit üzerine çalışan ve haberciliği 2. plana iten siteler de bu yeni çalışmadan nasibini alacak. Yeni Google News güncellemesiyle Google News’e ekli sitelerden bazıları geçmişte meydana geldiği benzeri News’ten çıkartılacak. Google News kayıtı yaptırmak için ise önümüzdeki günler büyük bir fırsat olacak. Google News’e Kategori sistemini getirmesiyle beraber oluşan haber akışının işleyişini bozmamak için Google News’e yeni siteleri dahil edecek.
Gerçek Zamanlı Siteler Sistemine Geri Dönüş
Siteniz ne kadar kaliteli olursa olsun, haberleriniz ne kadar özgün ve içerik bakımından zengin olursa olsun eğer siteniz google news kayıtı yoksa sitenizi belli bir seviyeye getirmek çok zor. Bundan ardından geçmişte meydana geldiği benzeri gerçek zamanlı aramalara geri dönülüyor. Bu şu anlama geliyor. Arama kriterlerinde Google News kayıtlı sitelerden ardından en çok ehemmiyet verdiği ve arama sonuçlarında doğrudan diğer sitelerin üzerine çıkacak yeni bir indexleme sistemi ve ileride Google News kayıtı yaptırmak istiyorsanız sitenizin seviyesini Gerçek Zamanlı Arama seviyesine yükseltmeniz gerekecek. Google News Kayıdı yapılırken de Gerçek Zamanlı Sitelerin içerisinden seçilecek.
Ne Kadar Çok Referans O Kadar Çok İndexleme
Çok önemli ve hiçbir yerde olmayan bir haber geçeceksiniz ama haberi geçseniz bile haberiniz gereken ilgiyi görmüyor. İşte bu noktada imdadınıza “Referans Sistemi” giriyor. Geçtiğiniz bir haberi ne kadar çok site referans gösterirse geçtiğiniz haber sıralamada o kadar çok üst seviyede oluyor. Yine bir örnek vermek gerekirse X Partisi A İlin Belediye Başkan Adayını belirledi. Sizde bu adayı önceden haber aldınız ve sitenizde parti adayını açıklamadan haberi yayınladınız. Diğer sitelerde sizin bu haberinizi referans göstererek yayınladılar. Parti adayını bilgisini verdi ve sizin dediğiniz benzeri benzer kişi Google bu aramada ya da aramalarda sizi ilk sırada gösterecek.
Kullanıcıya İndexli arama
Kullanıcı Google’da bir şeyler arıyor ve bir siteye giriş yaptı. Kullanıcı hareketleri izlenecek. Kullanıcı haber içeriğinde ne kadar kaldı. Kullanıcı giriş yaptığı siteden arama motoruna yazdığı kelimeleri değiştirmeden başka siteleri ziyaret edecek mi en son çıkış yaptığı site benzeri kriterlere bakacak. Bu sistemin en büyük dez avantajı kullanıcıların henüz fazla haber bulma amaçlı diğer siteleri ziyaret etmesi gösteriliyor. Bu özellik özellikle ilk 3 sayfadaki siteleri yarış içerisine sokacağa benziyor.
Google bir taraftan çalışmalarını sürdürüken bir taraftanda sistemi ne vakit aktif edeceğini belirlemeye çalışıyor. Google’nin yeni özellikleri siteler arasındaki haksız rekabeti önleyip kullanıcının işini kolaylaştıracağa benziyor.