Aliyev’den Erdoğan’a Jest! Bakü Toplantısı Ankara’da Yapılacak

Bakü’de yapılması planlanan Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı Ankara’ya alındı. Öneri Aliyev’den geldi.

Azerbaycan’ın Ankara’daki pkk saldırısı sonrasında Türkiye ile dayanışma çerçevesinde, iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Toplantısı, Bakü yerine Ankara’da gerçekleşecek.

ÖNERİ ALİYEV’DEN GELDİ

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, yarın yapılacak olan toplantının mekanının Ankara olarak değişmesi bugün gelen bir öneri akabinde kararlaştırıldı. YDSK Toplantısını Bakü yerine Ankara’da yapma önerisinin Azerbaycan Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldiği kaydedildi. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da terörle mücadele konusunda Türkiye’yle somut dayanışma sergileme çerçevesinde verilen bilgide bu öneriyi kabul ederek, bu jestten ötürü Aliyev’e teşekkürlerini ilettiği belirtildi.

DAHA ÖNCESINDE DE ZİYARET İPTAL EDİLMİŞTİ

Ankara’da 17 Şubat 2016’da bombalı araçla yaşanan saldırı da Erdoğan’ın Azerbaycan ziyaretine denk gelmişti. O dönemde de Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan ziyaretini iptal etmişti.

Azerbaycan’a yarın günübirlik bir ziyarette bulunacak olan Erdoğan, yine Azerbaycan gezisini iptal etti. Toplantı Azerilerin talebiyle Ankara’da gerçekleşecek.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı’nda da ‘Şah Deniz 2 Gaz Sahası’ ve Hazar’ın güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, sonrasında Avrupa’ya taşınmasını amaçlayan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) hızlandırılması gündeme istikbal.