Suriyeli Kürtler, ‘Kuzey Suriye Federasyonu’nu Kuruyor

Kürtler, Suriye’de Kürt devletini kuruyor. Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Nassan, Suriyeli Kürtlerin bugün federal sistem ilan etmeye hazırlandığını açıkladı.

Suriye’nin kuzeyindeki üç Kürt bölgesinin federatif sistemle birleştirileceği açıklandı. Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nassan yaptığı açıklamaya göre Suriye’nin kuzeyinde Kürt kontrolü altındaki bölgede ‘federal idari bölge’ ilan edilecek.

SURİYE’DEKİ KÜRT BÖLGELERİ BİRLEŞİYOR

Böylece Suriye’deki üç özerk Kürt bölgesi federatif dam altında birleştirilmiş olacak. Kobani’deki dış ilişkiler dairesi yetkililerinden İdris Nassan Reuters bilgi ajansına yaptığı yazılı açıklamada federal bölgenin Kürtlerle diğer etnik gruplar aracılığıyla oluşturulan özyönetim sistemini güçlendireceğini söyledi.

Nassan ‘Kuzey Suriye Federasyonu’nun bölgede yaşayan bütün etnik grupları temsil edeceğini söyledi.

BARZANİ “DESTELKLERİZ” DEMİŞTİ

Erbil merkezli Rudaw’a konuşan bir kaynak, bugün Rimelan’da yapılacak konferansta kantonların dağıtılacağı ve Rojava’da federal bir sistemin ilan edileceğini söylemişti. Irak Kürt Yerel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de Suriye’nin kuzeyinde bir federal sistem kurulmasını konmasını desteklediklerini belirterek “Suriye’deki Kürtlerin, bu amaç için tek ses olması gerekiyor” demişti.

SURİYE KARŞI

Ancak Cenevre’deki görüşmeler öncesi konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Öğretmen, ülkelerinde federasyon kurulmasına kesinlikle karşı olduklarının altını çizmişti.

PYD, CENEVRE’YE ÇAĞRı EDİLMEMİŞTİ

Türkiye’nin pkk örgütü PKK’nın uzantısı olarak gördüğü Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Cenevre’deki Suriye sulh görüşmelerine çağrı edilmemişti.

DAVUTOĞLU İZİN VERMEYECEKLERİNİ AÇIKLAMIŞTI

Başbakan Davutoğlu Suriye’de bir Kürt oluşumuna izin vermeyeceklerini ve kantonların birleşmesine müsaade etmeyeceklerini söylemiş, “Fırat’ın batısını geçerlerse vururuz” diye konuşmuştu.

RUSYA DA “FEDERALİZM” DEMİŞTİ

Esad rejiminin en kuvvetli müttefiki olan Rusya federalizmin Suriye için idari sistem olabileceğini açıklamış, Şam yönetimi ise cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, ülkeye federal idari sistemin getirilmesini ret etmişti.

İSRAİL “FEDERAL YAPIYLA İLERİYE DOĞRU HAREKET EDİLİR” DEMİŞTİ

İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon Suriye’de fakat federal bir yapıyla ileriye doğru hareket edileceğini söylemişti. Yaalon, bu federal yapı içerisinde, Türkiye’nin karşı çıkmasına nazaran bir özerk Kürt bölgesi, Esad yönetiminde bir Alevi bölgesi ve bir de Dürzi bölgesi olması gerektiğini anlam etmişti.

İKİ YIL ÖNCESINDE ÖZ YÖNETİM BİRLİKLERİ KURMUŞLARDI

Suriye Kürtleri, Suriye’deki iç savaştan yararlanarak bundan iki sene öncesinde kendi bölgelerinde özyönetim birimleri kurmuşlardı.

KOALİSYONUN EN ÖNEMLİ MÜTTEFİKİ OLDULAR

PYD’nin silahlı kolu sayılan Halk Savunma Birlikleri (YPG) Suriye’nin kuzeyinde geniş bölgeleri IŞİD’den almış ve ABD’nin liderliğindeki anti-IŞİD koalisyonunun bölgedeki en önemli müttefiki konumuna gelmişti.

Suriye Kürtleri Irak sınırından Fırat nehrine kadar uzanan 400 kilometre genişliğindeki bölgeyi kontrol ediyor. Kuzeybatıdaki Afrin de Kürtler aracılığıyla yönetiliyor.