Bir Yıldır Aranan Çete Lideri, Yeğeni İçin Taziyeye Gelince Yakalandı

Hakkında kesinleşmiş 3 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yer alan “Altın Diş” lakaplı Derviş Tangüç, öldürülen yeğeni için taziyeye gelince Konya’da yakalandı.

Konya’da ve Antalya’nın Akseki ilçesinde 12 sene öncesinde işlenen 3 cinayetin 2’sini gerçekleştirdiği, diğerini de azmettirdiği gerekçesiyle hakkında kesinleşmiş 3 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yer alan ve 1 senedir aranan “Altın Diş” lakaplı Derviş Tangüç, öldürülen yeğeni için taziyeye gelince yakalandı.

12 YIL ÖNCESINDE İŞLENEN CİNAYETLERİN FAİLİ

Konya’da 2003 yılının aralık ayında ‘Pehlivan Dayı’ lakaplı Mustafa Durna (65) ile 2004 senesi mart ayında yine başka bir örgütün lideri meydana geldiği iddia edilen Hüsamettin Bedercan ve Antalya’nın Akseki ilçesinde de Suat Şaran’ın öldürülmesi olaylarına karıştığı gerekçesiyle aranan, ayrı bir çetenin lider yardımcılığını yapan “Altın Diş” lakaplı Derviş Tangüç (50) Konya’da geçtiğimiz ay bir eğlence mekanı önünde öldürülen yeğeninin evine taziye için geldiği sırada polisle meydana gelen kovalamaca sonrası yakalandı.

ÜÇ DEFA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI VAR

Derviş Tangüç, Konya’da 2004 senesinde ayrı çetelerin hesaplaşması sonucu olarak işlenen cinayetlerle doğrudan ilgisi meydana geldiği gerekçesiyle yakalanarak cezaevine gönderilmişti. O dönemde yargılamanın uzaması ve uzun tutukluluk süresi nedeniyle tahliye olan Tangüç, hakkında henüz daha sonra tekrar verilen bilgide yargılama sonunda 3 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası çıktı. Tahmini 1 sene öncesinde cezanın Yargıtay aracılığıyla onanmasının sonrasında Asayiş Şube İnfaz Büro Amirliği sanığı yakalamak için harekete geçti.

ANTALYA’DA LÜKS BİR VİLLADA SAKLANMIŞ

Hapis cezası kesinleşen Derviş Tangüç’ü yakalamak için İnfaz Büro bünyesinde kurulan özel ekip her yerde şahsı aramaya başladı. Antalya’nın Akseki ilçesinde lüks bir villa alarak burada yaşamaya başladığı öğrenilen Tangüç, tahmini 1 sene burada saklandıktan daha sonra Konya’da yeğeni Rüstem Sucu’nun (35) öldürüldüğü haberini aldı. Geçtiğimiz ay arkadaşlarıyla beraber bir gece kulübüne eğlenmeye gelen Rüstem Sucu, sigara içmek için dışarı çıktığı esnada kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tabancayla vurularak öldürüldü. Derviş Tangüç, bunun üzerine yeğeninin evine taziye ziyaretine geldi. Sanığın Konya’ya geleceği bilgisini alan polis de harekete geçti.

KAÇTI, KOVALAMACA SONUNDA YAKALANDI

Şehir merkezine geldiğinde yeri tespit edilen şahıs, polisi fark ederek otomobiliyle kaçmaya başladı. Kişinin Seydişehir ilçesine doğru kaçması üzerine ilçe trafik ekiplerinden destek istendi. Derviş Tangüç, bir zaman meydana gelen kovalamaca sonrası trafik ekipleri aracılığıyla yakalandı.

RAHAT TAVIRLAR SERGİLEDİ

Poliste, “Suç işlemek amacıyla örgüt lider yardımcılığı yapma, kasten adam öldürme, tabancayla tehdit” benzeri birden fazla suç kaydı yer alan Derviş Tangüç’ün, Asayiş Şubedeki işlemlerinin sonrasında adliyeye hemen sevk edilirken huzurlu tavırlar sergilemesi gözlerden kaçmadı. Maznun çıkarıldığı mahkeme aracılığıyla tutuklanarak cezaevine sevk edildi.