Soğanın Fiyatı Cep Yakıyor

Türkiye’deki soğan üretimin en fazla meydana geldiği illerden Amasya’da kuru soğanın kilosu pazarda 2,5 liradan satılıyor.

Cep yakan soğan fiyatları vatandaşların alımını da yarı yarıya düşürdü. Önceden 5 kilo aldığı soğandan artan fiyatlardan ötürü fakat 2 kilo alabildiğini vurgulayan ev hanımı Yüksek Karataş, “Soğan bu sene çok pahalı. 2.5, 3 liraya kadar çıktı. Mecburen aldık” dedi.

“SOĞAN-EKMEK BİLE YİYEMİYORUZ”

Fiyatları çok pahalı bulan emekli Mehmet Kökrek ise, “2.5 kilo aldım. Gideceği bir hafta. Ardından yine alacağım. Soğan-ekmek dahi yiyemiyoruz ki. Soğan kıyma olmuş. Kıyma benzeri pahalı” diye konuştu.

“BU YIL TERSİ OLDU”

Geçen sene artan fiyatlardan ötürü tezgahına soğanın yanı sıra kredi kartıyla kilosu 3 liradan patates de sattığını hatırlatan Salih Yılmaz da, “Şimdi patates 75 kuruş ve 1 liradan gidiyor. Bazı soğancılar geçen sene patates para ettiği için soğan yerine patates ekimi yaptılar. Geçen sene soğan çok ucuzdu, patates pahalıydı. Şimdi patates ucuzladı, soğan pahalandı” şeklinde konuştu.

“HASTALIK VAR”

Soğanlarda görülen bir tür hastalığın çürümeye yol açtığını, azaldığından ötürü da fiyatlarda artış yaşandığını anlatan pazarcı esnafı Alpaslan Dirgen ise geçen sene bu zamanlar 75 kuruş ile 1 lira olan benzer ürünü şimdi 2.5 liradan sattığını iletti.