Diyarbakır Emniyeti’nde Köstebek Şüphesi

Bağlar’da PKK’ya karşı 15 Mart gecesi için operasyon kararı alınırken, bir gün önceden teröristlerin hendek kazıp barikatlar kurması ve roketli saldırılar olması köstebek şüphesini doğurdu.

PKK’lı teröristlere karşı Güneydoğu’da operasyonlar sürerken, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde polisin harekete geçmesinden bir gece önce sokaklarda hendek açılması ’emniyette köstebek’ şüphesine ne sebeple oldu. Polis, operasyon bilgisinin örgüt militanlarına sızdırılma ihtimaline karşı kendi içerisinde analiz başlattı.

Bağlar ilçesine bölücü pkk örgütü PKK’nın dağ kadrosundan 60 militanın sızdığı, Sur ve Cizre ilçelerindekilere aynı eylemler planladıkları istihbaratı alındı. Bunun üzerine Diyarbakır Terörle Mücadele (TEM) ekipleri, operasyon için çalışma başlattı. 15 Mart gecesi saat 03.00’te PKK’lıların yer aldığı değerlendirilen adreslere operasyon planlandı ve tüm hazırlıklar tamamlandı.

BİR GÜN ÖNCEDEN EYLEM

Ancak operasyondan dün 14 Mart’ta PKK’lılar akşam saatlerinden bu yana Bağlar’ın türlü bölgelerinde barikat kurma, hendek kazma, tuzaklanmış bomba yerleştirme benzeri eylemlere başladılar. Hemen sonrasında roketli ve silahlı saldırılar oldu, Dörtyol’da da araçlar yakıldı. Bölücü pkk örgütü militanlarının eylem başlatması sebebiyle planlanan operasyon yapılamadı.

GİRİŞ-ÇIKIŞ DENETİMİ ZOR

Bağlar’ın Kaynartepe Mahallesi ile Nükhet Coşkun ve Gürsel caddelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Özel harekât polisi ile Jandarma Özel Harekât ekipleri ortak operasyon başlattı. Bağlar’da yüksek binaların olması, havadan helikopter desteğini ve İHA’lardan görüntü alınmasını zorlaştırdı. Sur’un aksine kapatma noktalarının olmaması, bölgede birden fazla giriş-çıkış noktasının bulunması sebebiyle de operasyonların henüz zor şartlarda yürütüldüğü öğrenildi. İlçeye sızan PKK’lıların çoğunun da kapatma noktası bulunmayan yerlerden çıkarak bir henüz kırsal bölgeye döndükleri belirtildi.

Operasyon bilgisinin önceden PKK’lılara sızdırıldığı şüphesiyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü analiz başlattı. İncelemede, operasyon hazırlığının içerden mi sızdırıldığı yoksa ayrı unsurların mı örgütü bilgilendirdiği araştırılacak. (Kaynak: Hürriyet)