Elektrik Borcuna Af Geliyor

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, 3 milyar liralık alacağını tekrar yapılandıracak. 200 bin borçlunun milyarlarca liralık faizi silinecek geri ödemesi taksitlere bölünecek.

Türkiye’de elektrik faturası borcu miktarı 3 milyar lirayı aştı. Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), borç yükünün hafiflemesi ve ödemelerin artması için alacaklarını yapılandırma kararı aldı. Bu kapsamda 200 bin borçlu, çıkarılacak af kapsamından yararlanabilecek.

BORÇ TAKSİTLENDİRİLECEK

Yapılandırma ile milyarlarca liralık faturanın faizleri silinecek ve geri ödemesi taksitlere bölünecek. Tek istisna Kayseri TEDAŞ’ın hazırlıklarına başladığı yapüandırma borçları aralarında, tarımsal sulama, resmi kurumlar ve belediyeler de var. Şehirlere bakıldığında Kayseri hariç 20 elektrik dağıtım bölgesinden de TEDAŞ’ın alacağı yer alıyor. Tarımsal sulama konusundaki elektrik borçlarının en önemli bölümünün, kaçak elektrik kullanımının yoğun meydana geldiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine ilişkin meydana geldiği tespit edildi.

Elektrik borçlarının en önemli kısmı, kaçak kullanımın yoğun meydana geldiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine ilişkin.

GÖRÜŞMELER POZITIF GİDİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın düzenlemeler için görüşme halinde meydana geldiği açıklandı. Görüşmelerin pozitif sonuçlanması ve bir aksilik çıkmaması durumunda borçlar tekrar yapılandırılacak. Ortaya çıkacak sonuca göre düğmeye basüacak. TEDAŞ yetkilileri, dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi kapsamında, şirketlerin borç ve alacaklarını da devraldıklarını ifade etti.