YGS’de Soru Kitapçığı Fotoğrafı Paylaşan Adayın Sınavı İptal Edildi

ÖSYM, YGS öncesi mobil cihaz aracılığıyla sual kitapçığı ve boş yanıt kağıdı fotoğrafını toplumsal medyada paylaşan adayın sınavını iptal etti.

ÖSYM, 13 Mart Pazar günü verilen bilgide Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde mobil cihaz aracılığıyla sual kitapçığı ve boş yanıt kağıdının fotoğrafını toplumsal medyada paylaşan adayın sınavını, kaide ihlali nedeniyle iptal etti.

Kurumun “Siber Takip Merkezi” aracılığıyla tespit edilen paylaşım, kamera kayıtlarının incelenmesiyle de doğrulandı ve aday hakkında idari işlem başlatıldı.

SINAV KİTAPÇIĞI VE BOŞ YANıT KAĞIDINI PAYLAŞMIŞ

ÖSYM Başkanlığı’nın Sosyal Paylaşım Sitesi Twitter hesabından verilen bilgide yazılı açıklamada, “13 Mart 2016 tarihinde verilen bilgide YGS başlamadan öncesinde imtihan sual kitapçığı kapağı ile boş yanıt kağıdının fotoğrafını çekip internetten paylaşan aday tespit edilmiş olup hakkında gerekli idari işlemler başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

SİBER TAKİP MERKEZİ SÜREKLİ TAKİP EDİYOR

ÖSYM Medya ve Halka İlişkiler Müşavirliği yetkililerinden edinilen bilgiye göre, ÖSYM Siber Takip Merkezi, adayların, imtihan görevlilerinin ya da başka ilgililerin Sosyal Paylaşım Sitesi Twitter, Instagram, Sosyal Paylaşım Sitesi Facebook benzeri tüm toplumsal medya araçları yoluyla herhangi bir paylaşım yapıp yapmadıklarını sürekli takip ediyor.

KAMERA KAYITLARI İNCELENDİ, TEYİT EDİLDİ, SINAVI İPTAL EDİLDİ

Görevliler, “Pazar günü verilen bilgide YGS başlamadan öncesinde bir adayın sual kitapçığını ve boş yanıt kağıdını toplumsal medyada paylaştığını tespit ettik. Imtihan ardından da adayın imtihan salonunu tespit ederek kamera kayıtlarını inceledik. Adayın kaide ihlaline giren paylaşım yaptığını bu kayıtlardan doğrulatarak adayın sınavını iptal ettik ve aday hakkında idari işlem başlatıldı” açıkladı.

KURAL İHLALİNE GİRİYOR

Adayların ve imtihan görevlilerinin toplumsal medyadaki paylaşımlarının ÖSYM Siber Takip Merkezi aracılığıyla anlık tespit edildiğini dile getiren görevliler, “Bu sebeple adayların ve imtihan görevlilerin toplumsal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlara dikkat etmeleri gerekiyor. Latife yollu da olsa bu tür paylaşımlar kaide ihlaline giriyor. ÖSYM olarak bu kaide ihlallerine taviz verilmeyecektir” açıklamasını yaptılar.