Hopa’da Bakan Eroğlu’na Protesto

Ererkek çocuğu, Hopa Kaymakamlığı’na girerken bir grup aracılığıyla “Çevik kuvvetler yığılacağına, bulma kurtarma ekibi yığılsaydı bu civarı vefat olmazdı.” halinde ihtarname edildi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Ererkek çocuğu, Hopa Kaymakamlığı’> Hopa Kaymakamlığı ‘na girerken bir grup aracılığıyla ihtarname edildiği söylendi. Hopa ‘daki olayda yurttaşlardan biri, bakanların çevik kuvvet ekipleri beraberinde gelmesine reaksiyon göstererek: “İki adet bakanımız geliyor, vali geliyor, ne yapıyorlar ya? Bu civarı çevik kuvvet yığılıyor, bu çevik kuvvetler yığılacağına bu memlekete bulma kurtarma ekibi yığılsaydı bu civarı vefat olmazdı. Yaptınız, kentleşmeyi bozdunuz, çevreyi ıslah ettiniz, dereleri kuruttunuz, hemen geldiniz 10 adet ölümün sorumlusunu… Ardından gidip orada devirelen şeylerin en başında poz vererek, ‘Biz kurtardık’… Bravo! Bu civarı çevik kuvvet değil bulma kurtarma ekibi yığılsaydı… Ondan ardından kurtardık…” diye sohbet etti .

“YETER BE… ARKADAŞLARIMIZ CAN VERDI ”

Aynı vatandaş , sözlerini, “Yeter be, dereleri beton yaptılar, geldi aldı canımızı… Arkadaşlarımız can verdi … Ben dün geceden beri ayaktayım, telefonlarım susmuyor…” diye noktaladı.

“YARALAR KESİNLİKLE SARILACAK KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Ererkek çocuğu, Hopa ‘daki incelemelerinin sonrasında gazetecilere yaptığı bildiride , Meteoroloji Evrensel Müdürlüğü ‘nün bu biçimde bir yağış olacağı dair vatandaşları ikaz ettiğini ifade ederek şunları söyledi:

“500 senede bir vuku bulacak yağışın ortaya geldiği arkadaşlarımız aracılığıyla saptama edildi . 12 saatte tahmini 252 kg belediye metrekare benzeri kocaman bir rakam. Birdenbire akışlara sebep oluyor , heyelanlar oluyor . 8 birey kaybettik. Birinin öncesinde kız meydana geldiğini sanıyorduk ama 4 yaşında oğlunun dereye düştüğünü ve akıntıya kapılarak kaybolduğunu saptama ettik . Araştırmalar aynı ritimde devam etmektedir . Bir köyde 2 yurttaşımızın kaybolduğu ihbarı aldık. Onlar da izleyor . AFAD ekipleri burada. Başbakanımız ivedi gereksinimler amaçlı 10 milyon TL gönderdi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak burada bir sürü çabuk bir iş yapılsın diye, 100 milyon liralık çalışmayla, derelerin ıslahı, tahkimatlar, daha öncesinde bize ilişkin olmayıp da yabancı müesseseler aracılığıyla yapılmış olan köprüler ve menfezleri yenileyeceğiz. Bir Sürü çabuk iş yapacağız. Tüm belediyeler destek ediyor. DSİ tüm ekibiyle burada. Şu ana civarı yalnızca DSİ’den 52 iş makinesi intikal etti. Rastgele bir sorun yok, pek otomobil olduğu intibaı var. Yaralar şüphesiz sarılacak. Kimsenin kaygısı olmasın.”

RİSK HARİTASI

Dereler dışarısında heyelana maruz olan tehlikeli bölgeler meydana geldiğini da belirten Bakanımız Ererkek çocuğu, bunun tespiti kasıtıyla tüm müesseselerin çalıştığını ifade ederek , “Heyelan risk haritası çıkaracağız. Köklü önlemler alınacak. Bu kocaman bir yıkımdır. Bunu unutmayalım. 500 senede bir bir daha eden kocaman bir felaket. Cenaze evinde en yaşlıya sorduk, ‘Babam dahi bu biçimde güçlü yağışı hatırlamıyor.’ diye konuştu . Yaşayanların bu civarı güçlü yağışı hatırlaması olası değil . Biz dereleri 500 senede bir tekerrür edecek debiye yönelik hesap ediyoruz. Parasal hasarlar giderilir, ama can verenlerin yakınlarının acısı yüreğimizde.” diye konuştu .

“DERE YATAĞINI BULUR”

Bakan Ererkek çocuğu, bilhassa dere yataklarına bina yapan vatandaşları da uyararak sözlerini şu biçimde sürdürdü:

“Dere yataklarına üzgünüm ikazlarımıza nazaran halen yapı yapılıyor. Vatandaşlar şunu dikkate alsınlar. Yaz ayındaki su bir sürü az gözükebilir ama kocaman yağış olduğu anda o dere eskiyen yatağını bulur. Bu teknik bir husustur. Dere, yatağını bir daha geriye kazanır. Dere yataklarına ev yapmayalım. Kum, çakıl almayalım. Çöpler var. Hemen yok ama geçmişteki çöp dağları üzgünüm yağışla birlikte yöntemlere , derelere akıyor. Tüm müesseseleri ikaz ediyorum. Çoğalış gerekirse teftiş marifetiyle bunu inceleteceğiz. Dere yatakları üst kısmına ve yanına ifade edilecek tüm imalatlarla alakalı , Cumhurbaşkanımız mız başbakanken 2 defa genelge yayınladı. Menfezin çapı, genişliği, gabarisi ile alakalı DSİ’den fikir alınacak. DSİ bir ay içerisinde fikir vermediği halde fikir vermiş onay edilecek. Tüm müesseseleri , dere kesitini daraltmamaları, kum çakıl almamaları, hafriyat toprağını dereye dökmemeleri dair uyarıyoruz. Cezai müeyyideler yapılacak . Köprülerin, menfezlerin kesitleri eksik . Sık Sık ikaz etmemize nazaran bunu bu biçimde yapıyorlar. Menfezlerden, köprü altından yalnızca su geçmiyor. Sökülen ağaçlar, taşlar… Buzdolabı dahi gördük, orayı kapatıyor.”

“SİSTEMİMİZ YERYÜZÜNDE İLK 7 İÇİNDE”

Türkiye ‘nin meteorolojik tahminlerde çoğalış bir sürü ileride meydana geldiğini anımsadan Bakanımız Ererkek çocuğu, yeryüzünde önce 7’ye giren muazzam bir sisteme sahip olduklarını ifade etti . Ererkek çocuğu, “Yüzde 90 oranında saptama yapabiliyoruz. Dikkat gönderiyoruz. Bunların kesinlikle dikkate alınması gerekli . İkazdan ardından belediye hoparlöründen tüm yurttaşlara dikkat inşa edildi . Belki bireylerin bunu dikkate alması sonucu olarak bir takım mümkün ölümler de önlenmiş oluyor .” diye konuştu .

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Ererkek çocuğu, hastanede iyileştirme gören biri zor olmak üzere 19 yara almış meydana geldiğini sözlerine ekleyerek, “Yağışlar aynı ritimde devam etmektedir ama cumartesiye civarı hafif biçimde aynı ritimde devam edecek. Yüklü yağış yok. Bir Sonraki haftadan bu yana yağışlar bölgeyi terkediyor.” diye konuştu . Eroğlu gazetecilerin suali üst kısmına , zarar 2 şahısla alakalı olarak da, “İki şahısla alakalı ihbar vardı. Haneleri muayene edildi. Hasar yok hanede . Araştırmalarımız devam ediyor .” diye sohbet etti .