Çilek fidesi, Çilek Tohumu, Çilek nasıl yetiştirilir?

Gaziantep Çilek fidesi, Çilek Fide Üretimi, Çilek Fideleri Gaziantep, Çilek Fide Yetiştiriciliği, Çilek nasıl yetiştirilir? , Çilek ne zaman ekilir gibi sorularada cevap bulalım.10 ADET ÇIPLAK KÖK TAZE FİDE GÖNDERİLECEKTİR. FİDELERİ TESLİM ALDIĞINIZ ZAMAN 1-2 HAFTA BUZDOLABININ SEBZELİĞİNDE BEKLETEBİLİRSİNİZ. 2 HAFTADAN FAZLA BEKLETMEDEN DİKİM YAPINIZ. DİKER DİKMEZ BOLCA CAN SUYU VERİNİZ. YUVARLAK SAKSIYA DİKERKEN SAKSI BAŞI 1 ADETTEN FAZLA DİKMEYİNİZ. KARE VEYA DİKÖRTGEN SAKSILARA 4 PARMAK ARAYLA DİKİM YAPABİLİRSİNİZ. DİKERKEN KÖKLERİN KIVRILAN YERLERİNİ MAKASLA KESİNİZ. KÖK KISMI TOPRAĞA DİK GİRECEK ŞEKİLDE DİKİM YAPINIZ.

ÇİLEK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Şimdi sizlere Çilek Nasıl Yetiştirilir birazcık bunlardan bahsedelim.. Çilek meyvesi görünümü ve tadıyla gerçekten çok güzel bir bitkidir.Gülgiller familyası içinde bulunan bir bitki cinsidir ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerinin ortak adıdır. Yaz yaklaşıyor, çileğin de mevsimi geliyor. Mis gibi kokusu ve tadıyla yaz mevsiminin lezzetli meyvelerinden olan çileği bahçenizde ya da balkonunuzdaki saksılarda yetiştirebilirsiniz. Çilek üretimi için ülkemizin iklimi uygundur. Hemen her yerde yetiştirilebilmektedir. Çilek, kireç oranı yüksek toprakları sevmez. İlk diktiğinizde fazla verim alamasanız da sonraki yıllar da verim artacaktır. Çileği dikeceğiniz yerin güneş alıyor olmasına dikkat etmelisiniz. İlk aşamada güneş çok önemlidir. Temmuz ayına kadar bahçenizin ya da balkonunuzun güneş gören herhangi bir yerine dikebilirsiniz. Eğer dikeceğiniz toprak azot açısından fakir bir topraksa dikim yapmadan önce toprağa iki – üç hafta önceden gübre vermeye başlamalısınız.

Fideleri dikeceğiniz tavalarda balık sırtı olmalıdır. Fideler dikildikten bir müddet sonra toprağa amonyum sülfat ve bir miktar iyi yanmış çiftlik gübresi eklenmelidir. Dikimden sonra sulamaya dikkat etmelisiniz. Yağmurlu olmayan günlerde de toprağa su vermelisiniz. Meyveler olgunlaşmadan önce fosfor oranı yüksek bir gübre kullanılmalıdır. Olgunlaşmaya başlayan çileklerin temiz kalmasını istiyorsanız çileklerin üzerini siyah politelin bir örtü ile kaplayabilirsiniz. Politelin örtü mikroorganizma oluşumunu da engeller. Toprağı temiz tutar. Örtüler için toprağa çivi çakabilirsiniz. Fideleri doğrudan kök boğazından dikmeniz gerekir. Yüzeysel ve derinden dikmemeye dikkat etmelisiniz

cilek-fidesi-gaziantep-yetistiriciligi cilek-fidesi-gaziantep

Bir cevap yazın