Emekliye Yüksek Maaş Müjdesi Verildi

Aylık bağlama oranının 2000’den ardından teke düşürülmesi ile, emeklilerin maaşları da artacak. Formül, son aşama emeklilerin kayıplarını da önleyecek.

Emekliye Dik Maaş Müjdesi,

Torba yasa tasarısı görüşmelerini devam ettirme kararı sonrası gündeme iştirak eden formül, milyonlarca emekliye umut oluyor . Bu formüle göre, çalışma süresini tamamlamış yani emekli maaşlarının hesaplanmasında kullanılan güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranının 2000 senesi sonrası amaçlı teke düşürülmesi öngörülüyor. Bunun Için ilaveten çalışma süresini tamamlamış yani emekli maaşlarında tek alt hudut belirlenmesi de teklifler aralarında bulunuyor. Aylık bağlama oranlarının son dönemde düşürülmesi, çalışma süresini tamamlamış yani emekli olmak amaçlı yaş bekleyenler amaçlı dezavantaj oluşturuyor. Gününü doldurmasına nazaran yaşını dolduracağı süreye civarı çalışmaya devam edenler, şayet düşük maaş alıyorlarsa, prim ödemeleri ilerideki çalışma süresini tamamlamış yani emekli maaşlarının düşmesine sokak açıyor.

ÜÇ AYRI ORAN KULLANILIYOR

2000 senesi öncesi ile Ocak 2000- Eylül 2008 arası ve Ekim 2008 sonrası amaçlı 3 farklı aylık bağlama oranı ve çalışma süresini tamamlamış yani emekli maaşı hesaplama parametresi bulunuyor. Her 3 dönemde de çalışması durumda olan sigortalıların çalışma süresini tamamlamış yani emekli maaşı hesaplaması farklı ayrı yapılıyor. Son aşama çalışmalar daha düşük bağlama oranıyla çarpıldığından, maaşlarda da tek düşme görünüyor . Bu çeşitli hesaplamaların bilhassa 2000 senesi sonrası amaçlı teke düşürülmesi ve tek tek oran üzerinden yapılmasının bu kayıpları önleyeceği bildiriliyor . Böylelikle hem daha çok prim ödeyen personel cezalandırılmamış olacak, aynı zamanda hak ettiği dik çalışma süresini tamamlamış yani emekli maaşını alacak. Torba yasaya eklenmesi teklif edilen düzenleme, emeklilerin de daha çok maaş almalarını da temin edecek .

TOPLU MUKAVELE İSTEĞİ

Emeklilerin tek öbür talebi ise toplanmış sözleşmeden yararlanmak. an itibariyle yalnızca görevli emeklilerine tanınan toplanmış mukavele hakkının, SSK ve Bağ-Kur emeklileri amaçlı de tanınması bekleniyor. Bu sağlandığında emeklilere ifade edilecek zam oranı, yalnızca görevli emeklileri amaçlı değil, tüm emekliler amaçlı geçerli olacak. Böylelikle SSK ve Bağ-kur’lular enflasyon oranını beklemek mahaline , toplanmış sözleşmede meydana çıkacak zam oranını maaşlarında görebilecek.

Bir cevap yazın