Trafik Sigortasında İndirim Hayal Oldu

Sigortacıların trafik sigortasının maliyetini artırdığını öne sürerek düzeltilmesini istediği 4 konudan 2’si tamam. İki isteği ise Hazine hukuken imkânsız görerek kabul etmedi.

Son 1 yılda yüzde 142 artarak aracı olan vatandaşlar için kâbus haline gelen trafik sigortasında sigorta şirketlerinin indirim için şart koştuğu 2 madde yasalaşıyor. Fakat geri kalan 2 maddeyi Hazine hukuken imkânsız gördüğü için torba yasaya koymadı. Böylece sigortacıların “Eğer 4’ü de geçerse fiyatlar yüzde 20 düşer” dediği şartlar gerçekleşmediği için beklenen fiyat düşüşü de hayal oldu. Peki neydi bu 4 madde? Öncesinde ekonomi yönetiminin de kabul edip yasalaşması için torba yasaya koyduğu 2 maddeyi söyleyelim. Habertürk’ün haberine göre, bunlardan ilki kusurlu sürücüler için de sigorta şirketlerinin tazminat ödemesi uygulaması.

BELİRSİZLİK VAR

2011’de Yargıtay kararı ile kusurlu sürücü de üçüncü kişi sayılarak onların ailelerine ya da kendilerine tazminat ödenmesi kararı alınınca binlerce dosya sigorta şirketlerinin kapısına yığıldı. Diğeri ise kişi trafik kazasında ölürse yakınlarına sakat kalırsa kendisine ödenecek olan ‘bedeni tazminat’ hesaplanırken bir standart oluşturulması. Hazine’nin şahsın yaşı, mesleği, geride bıraktığı bakıma muhtaç insanlar göz önüne alınarak hazırladığı bir yaşam tablosu var. Şirketler bu tabloya göre bedeni tazminat ödemek istiyor. Fakat avukatlar mahkemelerde bu tabloyu değil bilirkişilerce belirlenecek tazminatı istiyor. Bu durum eşliğinde bir belirsizliği getiriyor.

BELİRSİZLİK FİYAT ARTIRIYOR

Belirsizlik ise şirketlerin maliyet belirlerken zorlanmaları bir yana yüksek karşılık ayırmalarına ne sebeple oluyor.

‘HUKUKEN İMKÂNSIZ’

Sigortacılar tazminat talebi olan kişilerin mahkemelere gitmeden öncesinde sigorta şirketlerine başvurmasının ve 2. olarak da geçmişte ibralaşılarak (anlaşılarak) kapatılan dosyaların kanun ve durum değişikliklerine göre tekrar açılmamasını istiyordu. Hazine ise bu iki konuyu hukuken imkânsız buluyor. Daha öncesinde aynı bir konuyu yasalaştırdıklarını kaydeden bir yetkili “Ancak yasalaşsa dahi konu imkânsız hale geldi. Sigortacıların 2 istediği de hukuken imkânsız” dedi. (Kaynak:Habertürk)