Barzani: Ankara Saldırısının Ardından PKK Çıkarsa Türk-Kürt Savaşı Çıkar

Mesut Barzani, “Ankara’da saldırısının arkasından PKK’nın çıkması büyük bir felakete yol açar. Bu Türkiye’de Kürtler ile Türkler aralarında büyük bir ulusal savaşa dönüşür” dedi.

Kuzey Irak’taki yerel Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani, Ankara’da Pazar akşamı bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısının arkasında şüpheye yer bırakmayacak şekilde PKK’nın çıkması halinde bunun büyük bir felakete yol açabileceği ve sorunların büyüyebileceğini iletti.

İNGİLİZ KANALININ SORULARINI YANITLADI

Kuzey Irak’tan internet ve bilgi ağırlıklı televizyon yayını yapan Rudaw’ın haberine göre, Yerel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, İngiltere merkezli Sky News Arapça kanalının sorularını yanıtladı.

“BAĞIMSIZLIĞI ERTELEMENİN SONUCU İYİ OLMAYACAK”

Kürt önder Barzani, Kürtler’in denetimi altında yer alan Irak’taki bölgede bağımsızlık ilanını ertelemenin sonucunun iyi olmayacağını savunarak, “Irak’ın birliği için yapmadığımız şey kalmadı. Irak Anayasası’nın giriş bölümüne baktığımızda anayasaya bağlılığın Irak’ın birliğini sağladığına vurgu yapıldığını görüyoruz. Fakat Irak Hükümeti bu anayasaya bağlı kalmadı, bunun yüzlerce örneği var” diye konuştu.

“NEDEN YENİLGİ ALMIŞ BİR TECRÜBEDE ISRAR EDELİM”

Aynı zamanda Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin lideri olan Mesut Barzani, Irak’ın tek parça halinde kalmasıyla ilgili soruya “Neden yenilgi almış bir tecrübede ısrar edelim? Ölüm ve savaşa tekrar dönmemiz mi yerinde olur, kardeşçe, sulh içerisinde, birbirimize destek ederek yaşamamız mı?” yanıtını verdi.

“ANKARA SALDIRISININ ARKASINDAN PKK ÇIKARSA TÜRK-KÜRT SAVAŞI ÇIKAR”

Mesut Barzani, 13 Mart’ta Ankara’da 37 bireyin ölümü, 122 bireyin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırı hakkındaki bir soru üzerine pkk örgütü PKK’nın daha saldırıyı resmen üstlenmediğini belirterek, “Araştırmalar sürüyor. Fakat şüpheye yer bırakmayacak şekilde PKK’nın bu saldırının arkasında meydana geldiği ortaya çıkarsa bu Kürt milletini büyük bir suçlamayla karşı karşıya bırakır” diye konuştu.

Kanlı saldırı ile ilgili büyük kaygıları olduğunu anlam eden Barzani, “Büyük bir felakete yol açar ve sorunlar daha da büyür. Bu Türkiye’de Kürtler ile Türkler aralarında büyük bir ulusal savaşa dönüşür” iddiasında bulundu.