5 Bin Jandarmayı Dolandırıp Irak’a Kaçtı

Van’da görevli uzman erbaş C.K., yüksek kar vaadiyle 5 bin jandarmayı dolandırıp Kuzey Irak’a kaçtı. Yakıt işine girdiği öğrenilen C.K.’ya BOTAŞ Genel Müdürü özel ödül dahi vermiş!

Van’da görevli uzman erbaş C.K.’nın “valiliklerin operasyon izni vermediği” günlerde tahmini 5 bin jandarmayı “yüksek kar vaadiyle” dolandırarak para toplayıp Kuzey Irak’a kaçtığı öne sürüldü. Olaydan ardından büyük miktarda paraları batan jandarma personelinden intihar edenlerin meydana geldiği belirtiliyor.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’ün köşesine taşıdığı bilgiye göre, Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İbrahim Yaşar imzasıyla komutanlıklara gönderilen genelgede “personelin ‘yüksek kar vaadinde’ yer alan kişilerle bağlantı kurup yatırım yaptığı, ardından verdikleri paraları geri alamadıkları” belirtildi. Öztürk, konuyla ilgili “Anlatılanlara bakılırsa, bu kişi Kuzey Irak’ta yakıt işine giriyor. BOTAŞ Genel Müdürü kendisine ödül verdiğine göre vardır bir başarısı! O başarı da, jandarmaları dolandırmak olmalı” dedi.

Gazetede yer alan haber şöyle;

Valilerin askere “operasyon izni” vermediği dönemlerde başlayan, özellikle jandarmada bir skandal patlak verdi ki sormayın gitsin. Van’da görevli uzman erbaş C.K. öncesinde çevresinden başladı, ardından ünü yayıldı ve diğer illerden, Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli bazı personelden “kar vaadiyle” para topladı. Hem öyle böyle değil, askerlerin bir kısmı banka kredisi aldı, C.K adına para toplayan aracılara verdi. Açıkçası başlangıçta kendilerinin deyimiyle “deli gibi” para kazandılar. Fakat bu işin sonu bazılarının intiharına yol açacak, mesleğinden koparacak kadar kötü bitti.

Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İbrahim Yaşar imzasıyla jandarma komutanlıklarına gönderilen genelgenin konusu “kar payı verileceği vaadiyle para toplanması.” Jandarma Genel Komutanlığı personelinin, yüz yüze görüşme ve internet üzerinde iletişim yoluyla “yüksek kar vaadinde” yer alan kişi/personel ya da sistemlerle bağlantı kurup yatırım yaptığı, ardından verdikleri paraları geri alamadıkları belirtiliyor. Askeri savcılık araştırma başlatıyor, araştırma kapsamında mağdur /tanık / zanlı sıfatıyla konuyla ilgili olabileceği değerlendirilen 35 jandarma personeli hakkında idari işlemler de yürütülüyor.

JANDARMA KÖTÜ ÇARPILDI

İki uzman erbaşın sözleşmeleri feshediliyor, haklarında adli işlem başlıyor. İşte, o uzman erbaşlardan C.K, tahmini 5 bin jandarmadan para toplamış. Sonunda olan oluyor, C.K ortadan kayboluyor. Anlatılanlara bakılırsa, bu kişi Kuzey Irak’ta yakıt işine giriyor. BOTAŞ Genel Müdürü kendisine ödül verdiğine göre vardır bir başarısı! O başarı da, jandarmaları dolandırmak olmalı…

Jandarma Genel Komutanlığı, iş işten geçtikten ardından genelge yayımlıyor, “Tüm personel, kar vaatli para toplama işlerine girilmemesi, bu tür tekliflerin olması halinde teklifi yapan askeri personel ise ilgili sıralı amire bildirimde bulunması, sivil şahıs olması halinde ise Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunması yönünde ikaz edilecektir.” Bu emir tüm personele imza karşılığı tebliğ ediliyor.

Alın teriyle kutsal bir görevi mesai gözetmeden yerine getiren askeri personelin bu tarz oluşumlar içinde olması, yeterli bilgisi olmadığı para piyasalarında borçlanarak ya da birikimlerini kullanarak para kazanma gayreti içerisine girmesi, piyasalarla ilgilenmesinin getirdiği olumsuz sonuçlar da az değil.

O EMİRDEN ARDıNDAN NE YAPILIYOR?

Mesleğine, kişisel gelişimine ve ailesine ayırması gereken zamanını başka işlere ayırmaları, onların göreve bağlılığını azaltıyor, aşırı borçlanmalarına ne sebeple oluyor, iş ve aile ortamında huzuru bozuyor, halk nezdinde itibarını da azaltıyor, “meğer askerimiz nelerle uğraşıyormuş?” sorularına da ne sebeple oluyor.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın uyarısından ardından birinci sicil amirleri, personelini yakından tanıyarak bu tarz oluşumlara girmesini engelliyor. Kredi çekmek için başvuran personelin ne sebeple kredi çektiğinin belgelenmesini istiyor. Birlik içinde bu tür piyasalarla ilgilendiği yönünde duyumlar alınan personel yakından takip ediliyor, aşırı borçlandığı tespit edilenler hakkında TSK’dan ayırma yönünde yasal işlem başlatılıyor. Gelelim son duruma. Askerler Cumhurbaşkanlığı’na, Başbakanlığa dilekçe veriyor, “dolandırıldık, borçlandırıldık, paramızı kaptırdık” deyip “çare bulun” diyor. Fakat, çare bulunacak benzeri gözükmüyor. Açıkçası, askeri makamlar, sonradan aldığı önlemleri baştan alıp “banker skandalına” izin vermemeliydi, “uyanık” bilinen jandarmanın da bazı meslektaşlarının tuzağına düşmemesi gerekirdi.