İstanbul Merkezli PKK Operasyonu! 9’u Avukat 29 Gözaltı

İstanbul merkezli 6 ilde PKK operasyonu düzenlendi; 9’u avukat toplam 29 zanlı tutuklandı. Gözaltına alınanlar aralarında Ankara bombacısının avukatı da var.

İçişleri Bakanlığı, Ankara’daki saldırıyı düzenleyen şahsın 1992 doğumlu Seher Çağla Demir olduğunu bilgisini verdi. Teröristin 2013 senesinde PKK’ya katıldığı belirlendi. Hain saldırı sonrası PKK’ya operasyonlar da sıklaştı.

İstanbul Güven Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri sabah saatlerinde İstanbul merkezli 6 ilde pkk örgütü PKK’ya yönelik operasyon düzenledi. Özel Harekat, çevik kuvvet ve polis helikopterinin de destek verdiği operasyon kapsamında Diyarbakır, Batman, Antalya, Ankara ve Sakarya ile İstanbul’un 15 ilçesinde 35 adrese baskın yapıldı.

ÖRGÜT MENSUPLARINA SPOR AYAKKABILI MESAJ

Terör örgütü PKK’nın cezaevi yapılanması meydana geldiği iddia edilen Tutuklu Ailelere Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (TUAD) de aralarında yer aldığı birden fazla adreste arama yapıldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri arama yaptıkları adreslerde 2 silah, 2 av tüfeği, türlü örgütsel dökümanlar ile cezaevinde yer alan pkk örgütü PKK’lılara talimat iletmek için kullanılan birden fazla spor kundura ele geçirildi.

ANKARA BOMBACISININ AVUKATI DA ALINDI

Operasyonlar kapsamında 9’u avukat toplam 29 zanlı tutuklandı. Gözaltına edinilen avukatlardan birisinin Ankara Kızılay’daki bombalı saldırıyı gerçekleştiren Seher Çağla Demir’in Balıkesir’de yargılandığı bir davada avukatlığını yaptığı belirtilen Hüseyin Boğatekin meydana geldiği öğrenildi.

SORGUYA ALINDILAR

Gözaltına edinilen şüpheliler, Haseki Eğitim ve Soruşturma Hastanesinde sıhhat kontrolünden geçirildikten ardından Vatan Caddesi’nde yer alan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirilerek sorguya alındı.

MANİSA’DA HDP İL BAŞKANLARI GÖZALTINDA

Manisa’da bu sabah gerçekleştirilen operasyonda, HDP İl eş başkanları H.A. ve S.T.’nin de aralarında yer aldığı 10 kişi tutuklandı. Bu arada güven güçleri parti binasında asılı siyah bez parçasını kaldırdı.

Manisa İl Güven Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince bu sabah, PKK-KCK ile pkk örgütünün gençlik yapılanması YDG-H’nin eylemleri sonrası ‘izinsiz gösteri yapmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarını işlediği belirtilen kişilere yönelik operasyon düzenlendi. HDP İl, Yusemre ve Şehzadeler ilçe binaları da dahil olmak üzere 13 noktada arama yapıldı. Adreslerdeki aramalar sürerken, HPD Manisa İl eş başkanları H.A. ve S.T.’nin de aralarında yer aldığı 10 kişi tutuklandı. Gözaltına edinilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

4 İLDE 22 KİŞİ GÖZALTINDA

Kahramanmaraş Güven Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi aracılığıyla yürütülen çalışma kapsamında pkk örgütü PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H’ye yönelik Kahramanmaraş’ta 12, Elazığ, Gaziantep ve Şanlıurfa’da ise toplam 4 adres belirlendi. Savcılık talimatıyla belirlenen 16 adrese sabah erken saatlerde eş zamanlı baskın yapıldı. Aranan adreslerde pkk örgütüne ilişkin birden fazla döküman ele geçirilirken, Kahramanmaraş’ta 19, Gaziantep, Elazığ ve Şanlıurfa’da ise birer olmak üzere toplam 22 kişi tutuklandı.