Dışişleri Bakanlığı’ndan Amerika’ya nota

Türkiye, Rıza Sarraf’ın durumuyla alakalı Amerika Birleşik Devletleri yönetimine nota verdi.

Konu hakkında izah yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, Rıza Sarraf hakkında basına yansıyan iddialar hakkında Amerika Birleşik Devletleri makamlarından resmen bilgi talep edildiğini ancak daha bir cevap alınamadığı belirtildi.

Sözcülüğün açıklaması şöyle:

“Rıza Sarraf hakkında basına yansıyan haberler üzerine Washington Büyükelçiliğimizce Amerika Birleşik Devletleri makamlarından resmen bilgi talep edilmiş olup; daha bir cevap alınamamıştır. Konu takip edilmektedir.”

Amerika Birleşik Devletleri’de 27 Kasım’da jürili duruşması başlayacak olan Sarraf’ın nerede olduğu konusundaki belirsizlik sürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’na bağlı Federal Cezaevleri Bürosu’nun internet sitesindeki resmi kayıtlarda, ‘09135-104’ kayıt numaralı Sarraf’ın 8 Kasım 2017 tarihinde cezaevinden boşaltıldığı bilgisi yalanlandı ancak Sarraf’ın avukatı Şeyda Yıldırım müvekkili hakkında “Serbest bırakıldığı bilgisi doğru değil. Başka bir bölüme alınmış olabilir. Bize de beş gündür bilgi vermiyorlar, hiçbir havadis, bilgi, salık alamıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın