Apple’ın Yeni Telefonu iPhone SE Tanıtıldı

Apple’ın ‘Let Us Loop You In’ adını verdiği lasmanı Kaliforniya’da yapıldı. Lansmanda “iPhone SE” adlı yeni iPhone ve yeni iPad Pro tanıtıldı.

Apple uzun zamandır konuşulan yeni ufak ekranlı telefonu iPhone SE’yi ve henüz ufak ekranla gelen yeni iPad Pro’yu resmen tanıttı.’iPhone SE’ adlı yeni iPhone modelinin 16 GB’lık modelin ABD fiyatı 399 dolardan, 64 GB’lık model ise 499 dolardan satılacak. 24 Mart tarihinde ön sipariş yoluyla satışa sunulması planlanan iPhone 5SE’nin doğrudan satışı ise 31 Mart’ta başlayacak ve ilk etapta 110 ülkede cihaz satışa sunulmuş olacak.

İşte fiyatlar ve özellikler…

4 inç’lik ekranıyla dikkat çeken iPhone SE’nin ekran büyüklüğü iPhone 4’ünki kadar. Apple bir nevi yeniden ufak iPhone’lara iPhone SE ile geri döndü.

iPHONE SE’NİN ÖZELLİKLERİ

12 megapiksel arka yüzde dahili kamerası olan iPhone SE’nin ön yüzünde de flaş yer alıyor. Böylece selfie görüntü alırken loş ortamda olsanız da kaliteli görüntü alabileceksiniz.
4K video çekimi yapabilen iPhone 5SE LTE ağ teknolojisini kullanıyor. Başka Bir Deyişle ülkemizde 1 Nisan’da sunulacak 4.5G desteğine sahip.

Yeni iPad Pro modelinde Oxide TFT ekran kullanılıyor. Bu da cihazın yüzde 40 oranında henüz az ekranı yansıtması anlamına geliyor.

iPad Air 2’ye göre yüzde 25 oranında henüz parlak renklere sahip olan iPad Pro’da A9X işlemci kullanılıyor (bir önceki iPad Pro ile benzer işlemci) ve üzerinde 4 hoparlör çıkışı yer alıyor.

Arka yüzünde 12 MP kamera yer alan yeni iPad Pro, iPhone SE ve iPhone 6S ile benzer kamerayı kullanıyor.

iPHONE 5S NE VAKIT SATIŞA ÇIKIYOR?

24 Mart tarihinde ön sipariş yoluyla satışa sunulması planlanan iPhone 5SE’nin doğrudan satışı ise 31 Mart’ta başlayacak ve ilk etapta 110 ülkede cihaz satışa sunulmuş olacak.

iPHONE 5SE’NİN FİYATLARI

iPhone 5SE’nin fiyatlarına gelince… 16 ve 64 GB olmak üzere iki ayrı modeli olan iPhone 5SE’nin fiyatları sırasıyla 399 ila 499 dolar olacak.

İki sene kontrat yapanlar ise iPhone SE’yi ücretsiz alabilecek. Elbette bu durum sadece ABD’yi kapsıyor.

İŞTE YENİ iPAD PRO: ARTIK HENÜZ KÜÇÜK!

İlk modeli geçen sene tanıtılan iPad Pro’nun dev 12.9 inç’lik ekranı yeni modelde biraz henüz küçüldü. 9.7 inç’lik ekranıyla dikkat çeken iPad Pro da retina ekrana sahip.

Apple’dan verilen bilgide açıklamaya göre bugüne dek bu ekran ölçülerinde 200 milyon iPad satılmış durumda. 12.9 inç’lik dev iPad Pro’nun da 256 GB’lık yeni modeli 1099 dolardan satışa çıkıyor.

iPAD PRO NE VAKIT SATIŞA ÇIKIYOR?

iPad Pro 31 Mart tarihinde satışa sunulmuş olacak.

iPad Pro’nun fiyatlarına gelince… 32 GB iPad Pro 599 dolar, 128 GB iPad Pro 749 dolar, 256 GB iPad Pro ise 899 dolar.

APPLE WATCH’A İKİ YENİ RENK GELDİ, FİYATI DÜŞTÜ

Türkiye’ye de geçen sene gelen Apple Watch’a iki ayrı renk kordonu da eklendi. Diğer bir deyişle yeni bir Apple Watch bu gece yok. Apple Watch’un fiyatında da değişikliğe gidildi ve fiyat etiketi 349 dolardan 299 dolara indi.

Jackson’dan daha sonra sahneye Jeff Williams geldi. Apple’ın Parkinson hastalığı üzerine yaptığı çalışmalara değinen Williams, en büyük soruşturma verisine 24 saat benzeri kısa bir sürede ulaştığını belirtti.

Diabet hastalığı için de pek çok sıhhat kurumuyla işbirliği içerisinde olduklarına vurgu yapan Williams, sıhhat alanını Apple’ın fazlasıyla önemsediğini kaydetti.

Cook’un sonrasında sahne alan Apple’ın kadın yöneticilerinden Lisa Jackson Çin’de yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş yaptıklarına dikkat çekti. Geri dönüşüme önem verdiklerini vurgulayan Jackson, bu konuda titiz bir çalışma yürüttüklerini kaydetti. Jackson’a göre Apple sadece Çin’de 40 megawatt’lık bir güneş tarlası kurmuş!

Ve Cook sahnede… 1 milyar Apple cihazının şu an kullanıldığını söyleyen Cook FBI ile olan krize de değindi. Sahneye çıkar çıkmaz Cook FBI ve kullanıcılar arasındaki seçimleri konusunda kişisel veri gizliliğini önemsediklerine vurgu yaptı.